Oficjalny Raport z RetroKomp 2014

W dniu 08 listopada 2014 roku w Gdańskim Archipelagu Kultury – Scenie Muzycznej „GAK” przy ul. Powstańców Warszawskich odbyła się 3 edycja imprezy RetroKomp 2014 „Kosmiczne technologie – kosmiczne dźwięki” tematycznie związana z technologią komputerową ubiegłego wieku. Przykładem ostatnich lat przygotowania do realizacji imprezy rozpoczęły się w okolicach miesiąca marca 2014 roku. Układanie scenariusza imprezy, przygotowanie materiałów promocyjnych, strony internetowej, treści będących przedmiotem prezentacji, rozmowy z artystami występującymi podczas trwania imprezy zajęły trochę czasu ale szczęśliwie zostały zakończone i zrealizowane na RetroKomp 2014.

W trakcie trwania spotkania można było zobaczyć przede wszystkim zbiory starych komputerów i konsol. Były tam wszystkie ważne pozycje, które w latach 80 i 90 ubiegłego wieku umożliwiały dobrą zabawę i pozwalały realizować śmiałe projekty na niwie zawodowej. Były tam komputery Atari 8,16 i 32 bitowe, komputery Commodore’a również w tych samych kategoriach. Prezentowano komputery Sinclaira, Timexa i Tandy. Nie zabrakło również Amstradów. Były też polskie komputery jak Bosman 8, Elwro 800 Junior czy UniPolbrit i Mazovia. Zaprezentowana została też spora flota popularnych konsol go gry. Tu wymienić można konsole firmy Nintento, Sega czy Sony.

Ważnym akcentem, ilustrującym fakt, że urządzenia te są cały czas jeszcze bardzo aktywne w naszym życiu było stoisko Lotharek’a –  producenta rozszerzeń i modyfikacji do komputerów 8 i 16 bitowych. Prezentacja sprzętu komputerowego to tylko jedna z atrakcji imprezy RetroKomp 2014, której przebieg był następujący:

09:00 – oficjalne rozpoczęcie imprezy, zaproszenie do zwiedzania i konkursów na Sali Koncertowej. O godzinie 10 w sali wykładowej zaczął się wykład o Polskiej Myśli Technicznej w kontekście powstania takich wspaniałych urządzeń jak komputery Elwro 800, Meritum, Bosman czy UniPolbrit. O godzinie 11:00 w „Salonie Gier” wystartował coroczny konkurs „Łamaczy Joystick’ów”, który oczywiście wyłonił zwycięzców – jedną z konkursowych gier był oczywiście River Raid – naprawdę nieśmiertelny :) Godzina 11:30 – sala wykładowa – kolejna prezentacja, tym razem periodyk BAJTEK – pierwszy polski, cyklicznie ukazujący się magazyn o tematyce komputerowej. W trakcie prelekcji opowiadano o kulisach powstania, zbieraniu materiałów, procesie wydawniczym i przemianach pisma aż do zakończenia wydawania, czyli do roku 1996. Sala wykładowa w trakcie trwania tej edycji dość aktywnie realizowała swoje zadanie bowiem zaraz po zakończeniu spotkania z BAJTKIEM o 12:00 rozpoczęły się wspomnienia starych kultowych gier z komputerów 8 i 16 bitowych. Tytułów pojawiło się się wiele, różnych gatunków od popularnych strzelanek z cyklu River Raid po gry cyklu RPG i przygodówek. Od 12:30 rozpoczęła się prezentacja kolejnej edycji programu muzycznego DigiBooster oraz nowych wersji gier Villages oraz Castle Hack. O godzinie 14:00 rozpoczął się wykład o kultowym programie popularno-naukowym SONDA.

Dzięki uprzejmości sponsora SaveTheFloppy , produkującego stoły w kształcie dyskietek 3,5 calowych oraz gadżety marki SaveTheFloppy można było obejrzeć fragmenty programów oraz materiały, z których powstawały kolejne odcinki programu SONDA, aż do zakończenia produkcji (tragiczna śmierć autorów i zarazem prowadzących program) w roku 1989. Nadmienić należy, że wykład ten miał charakter wspominkowy bowiem w roku 2014 obchodziliśmy 25 rocznicę tragicznej śmierci autorów programu SONDA – Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka. Wielka szkoda, że kolejne pokolenia nie będą mogły kształtować swojej wiedzy w oparciu o fantastyczny przekaz kreowany przez dwóch pionierów polskiej telewizyjnej sceny edukacyjnej. Po zakończeniu spotkania z SONDĄ na Sali Koncertowej rozpoczęła się projekcja filmu z udziałem gwiazdy 3 edycji RetroKomp 2014 – Władysława „Gudonisa” Komedndarka, ex-członka popularnej w latach 70 i 80 polskiej grupy Exdous – grającej muzykę elektroniczną.

Następnie w sali wykładowej miało miejsce spotkanie z praojcami polskiej demosceny – członkami szczecińskiej grupy QUARTET Inc. Przypomnijmy, że członkowie tej grupy rozpoczęli swoją działalność jeszcze w latach 80 tych ubiegłego wieku prezentując wysoki poziom produkcji, nie ustępujący pod żadnym względem produkcjom zachodnim. Wspomnieć również należy, że grupa oprogramowywała komputer Commodore 64 – jeden z wiodących wówczas na demoscenie, tak jak 8-bitowy Atari, czy 8-bitowe komputery Sinclaira. W czasie wywiadu mogliśmy usłyszeć historię grupy oraz poznać kulisy powstawania produkcji demoscenowych w tym czasie jak również kontekście przemian społecznych i sytuacji w jakiej była Polska w tamtym okresie. Po zakończeniu prelekcji o godzinie 19:00 organizatorzy imprezy uroczyście wręczyli nagrodę RetroKomp Star 2014 członkom grupy QUARTET, jako dowód uznania ich olbrzymiego wkładu w rozwój polskiej DemoSceny. Jeszcze raz serdecznie gratuluję. Po  ceremonii wręczenia RK Star, rozpoczął się koncert Władysława „Gudonisa” Komendarka – „Wolność przeciw manipulacji”. Efektowne widowisko, doskonałe nagłośnienie i w końcu odpowiedni repertuar złożył się na wyjątkowy koncert, który z pewnością długo pozostanie w pamięci uczestników. Po zakończeniu koncertu, zdjęciach i owacjach.

Zgromadzeni goście częściowo opuścili siedzibę GAK. Natomiast na polu walki zostali ci, którzy postanowili spędzić noc z DemoSceną. Do godziny 4 rano można było oglądać znane dema praktycznie ze wszystkich dostępnych platform. W przerwach grał DJ ArrgH!Byte. Po zakończeniu imprezy – wiadomo czynności porządkowe. Reasumując, impreza bardzo ciekawa ze względu na oprawę merytoryczną i możliwość obcowania z technologią odległą a zarazem bardzo bliską.Czterdziestolatkowie, i nieco młodsi mogli jeszcze raz dotknąć dobrze znanych i lubianych urządzeń, znacznie młodsi i dzieci mogli je zobaczyć z bliska, bowiem często znali je z opowiadań lub jedynie z literatury. Dobra muzyka i ciekawe postaci z branży komputerowej zapewniły doskonałą zabawę i możliwość poznania faktów z tak nieodległej historii polskiej komputeryzacji.

Życzę Wam i sobie, aby impreza RetroKomp mogła odbywać się cyklicznie, pozwalając na spotkania z technologią retro oraz w gronie ludzi, których łączy pasja i zainteresowanie starymi komputerami, które nie zostaną zapomniane tak długo jak My będziemy o nich pamiętali.

                                                                                                                                                                                                 Johny/Lamers

RK STAR

Poniżej zamieszczamy krótki fotoreportaż z imprezy. Na zdjęciach Sala Koncertowa, Sala Wykładowa oraz zdjęcia z laureatami uhonorowanymi Statuetką RetroKomp Star 2014.

Wyklad6 Wyklad5 Wyklad4 Wyklad3 Wyklad2 wk_komoda WK-koncert Sonda1 sala11 sala10 sala9 sala8 sala7 sala6 sala5 sala4 sala3 sala2 sala1 sala0 RK14AwartQRT RK14-SdQrtOrg QRT plakat01preview10

Politechnika Gdańska partnerem i sponsorem RetroKomp 2014!

logo-pg2

Miło nam poinformować, iż na naszym spotkaniu historia niejako zatoczy krąg. Naszym partnerem merytorycznym i zarazem sponsorem (za co gorąco dziękujemy) stała się Politechnika Gdańska, na której to w 1986 roku został opacowany 8-bitowy mikrokomputer Bosman 8, który zostanie przypomniany i omówiony w trakcie jednego z wykładów tegorocznej imprezy!

 

gze-unimor_bosman-8_1

Przewidywane ceny biletów na RK’2014

Dziś możemy podać wstępne oszacowania dotyczące wejściówek na imprezę. Bilety będą do nabycia poprzez portal bilety24.pl lub w kasie ośrodka Scena Muzyczna GAK w dniu imprezy.

Planowane ceny biletów (opublikowane przez SM-GAK):

* RK + pokazy + wykłady: 5 zł
* Koncert + noc z demoscena: 30 zł, 5 zł dzieci do 10 roku życia
* RK + koncert + noc z demosceną: 35 zł, 7 zł dzieci do 10 roku życia
* Karnet dla wystawców (!): 20 zł (obejmuje całą imprezę)

!: Wystawca – liczy się od 3ch „jednostek centralnych” w górę – kto nie rozumie tego zapisu – raczej nie jest zainteresowany tego typu imprezą 😉

Zapraszamy!

„RetroKomp2014 – Kosmiczne technologie, kosmiczne dźwięki: Elwro-Sonda-Komendarek czyli technologia-nauka-sztuka”

IMG_0341

Scena Muzyczna G.A.K. oraz kolekcjonerzy i użytkownicy komputerów domowych oraz retro-konsol powstałych w końcowych dekadach ubiegłego wieku, z radością zapraszają na 3-cią już edycję gdańskiego zlotu miłośników retro-elektroniki: „RetroKomp 2014!”. O ile pierwsza impreza z cyklu (2012) pokazywała kolekcjonerską odsłonę tego hobby a zeszłoroczna developerską (nowe gry i programy użytkowe) oraz demoscenową (część Load Error), to tym razem położymy nacisk na „polskie akcenty”.

Główne punkty tegorocznego programu:

  • przypomnienie i prezentacje wytworów „polskiej myśli technicznej” w postaci między innymi komputerów firmy Elwro (np. 800 Junior, będący kiedyś komputerem dedykowanym do szkolnych pracowni czy unikatowy Elwro 804 PC), Bosman 8, Meritum, Mazovia czy UniPolbrit

IMG_0343

  • wspominkowa prezentacja o programie telewizyjnym SONDA – w 25tą rocznicę tragicznego zakończenia emisji

 

  • przypomnienie pierwszego polskiego magazynu komputerowego „BAJTEK” (wydawany w latach 1985-1996) i podobnych

DSC_1260

  • legendarna grupa QUARTET ze Szczecina opowie o magazynie KEBAB i początkach demo-sceny C64/Amiga w Polsce

quartet_(bye_commy_demo)_05_trans(16mln)

Kebab

  • kolejna edycja zmagań „Łamaczy Joysticków”
  • wykłady i pokazy – dowiemy się co nowego w prezentowanym u nas rok temu programie DigiBooster 3.1 oraz grze CastleHack

Z ogromną radością informujemy też, że tegoroczną edycję uświetni koncert gwiazdy polskiej muzyki elektronicznej – wystąpi:

Władysław „Gudonis” Komendarek!

WK03_06

W trakcie imprezy (g. 15:00) zostanie zaprezentowany 20 minutowy film dokumentalny pt. „Władysław Komendarek – W Kosmosie zawsze jest dobrze” a po nim nastąpi spotkanie z Artystą, z możliwością zadawania pytań przez publiczność (czyli tzw. „sesja Questions and Answers”).

WK04_10

Po oficjalnej części imprezy rozpocznie się „Noc z Demosceną”, na której zostaną zaprezentowane zarówno legendarne jak i współczesne osiągnięcia światowej demo-sceny, w tym najnowsze dema na dość egzotyczne platformy, takie jak Commodore C16/C116/C+4, itp. Pomiędzy demami można będzie posłuchać muzyki mixowanej przez „ARRGH!BYTE” przy użyciu 2ch komputerów Amiga 600.

Oczywiście będą z nami zaprzyjaźnione: Muzeum Komputerowe z Technikum Łączności w Gdańsku oraz Muzeum z Koszalina.

IMG_0349     IMG_0352

Zachęcamy posiadaczy retro komputerów do przyłączenia się do imprezy z własnym (najlepiej w miarę unikalnym) sprzętem! Zachęcamy do odwiedzenia naszego forum dyskusyjnego i konsultacje w sprawie wystawienia eksponatów z innymi kolekcjonerami (chodzi nam o uniknięcie nadmiaru najpopularniejszych modeli).

Jeśli chcesz powspominać stare maszyny w gronie podobnie zakręconych ludzi, pochwalić się własnymi eksponatami, zasięgnąć porady zaawansowanych użytkowników, zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami demo-sceny – zapraszamy na RetroKomp 2014!

Do zobaczenia!

 

Organizatorzy RETROKOMP

 Bilety do nabycia w dniu imprezy w Scenie Muzycznej GAK oraz za pośrednictwem serwisu bilety24.pl